U nas święto Miłosierdzia trwa cały rok

Miłosierdzie to nie tylko kult, ale również konkretna pomoc potrzebującym. Wychodząc z tego założenia w NIedzielę Miłosierdzia, czyli 11kwietnia rozdawaliśmy potrzebującym korzystającym z prowadzonej przez naskuchni dla bezdomnych specjalnie przygotowane paczki.

Bezdomnym w miarę łatwo pozyskać odzież, ale bardzo trudno zdobyć bieliznę, dlatego zdecydowaliśmy się, by takową zakupić i im podarować” – wyjaśnia Jolanta Kobojek, prezes Fundacji ufam Tobie. Ponadto każdy z podopiecznych otrzymał artykuły żywnościowe, m. in. mleko, konserwy i coś słodkiego.

Kuchnia dla potrzebujących w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia powstała w latach 90-tych XX wieku. Początkowo działała ona w okresie zimowym, później zdecydowano się na działalność całoroczną w każdy weekend i święto. W te właśnie dni w Częstochowie nie działa żadna jadłodajnia dla bezdomnych, więc osoby bez dachu nad głową ciepły posiłek mogą zjeść tylko u pallotynów.

Podczas przeprowadzonego po raz piąty Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych, które odbyło się w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r zdiagnozowano, że województwo śląskie znajduje się na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby osób bez dachu nad głową. Wg. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, który prowadził akcję liczenia osób bez dachu nad głową w marcu 2020 r. w mieście było 351 bezdomnych. W sezonie pielgrzymkowym (czerwiec-sierpień) ta liczna zdecydowanie wzrasta. Wynika to z faktu, że obecność dużej liczby pielgrzymów daje większe możliwości żebrania, co działa zachęcająco na osoby bezdomne do tego, by przybywać do Częstochowy.